YAŞAM ÜÇGENİ NEDİR? (HAYAT ÜÇGENİ)

yaşam üçgeni

depremden korunmak için yaşam üçgeni.

Deprem anında hayatta kalmak için yapılan duruşa yaşam (hayat) üçgeni denir.Yaşam üçgeni deprem olurken enkazdan sağ çıkabilmek için yapılan en önemli duruştur.Maalesef ki ülkemiz deprem ülkesi.Bunun bilincinde yaşamamız gerek.Her an deprem olacakmış gibi hazırlıklı olmalıyız.Okullarımızda da eğitimleri veriliyor.Bu yazımızda en önemli davranış olan yaşam (hayat) üçgenini anlatıyoruz.
Öncelikle deprem anında sakin olmaya ve etrafta güvenli yer aralamalı.Hızlıca sağlam bir yere geçince "Çök-Kapan-Tutun" hareketini yaparak ölümden kurtulma olasılığı yükseltebilirsiniz.
hayat üçgeni
Yaşam üçgeni nasıl oluşturulur?
Deprem sırasında masa altına,koltuğa,kanepeye ya da sandık gibi sizi koruyabilecek bişey bulunca yaşam üçgeni oluşturulmalı.Bulduğunuz yere hemen diz "ÇÖK"üp ellerinizle başınızı ve ensenizi koruyacak şekilde "KAPAN"ın ve düşmemek için sabit bir yere "TUTUN"un. Sarsıntı bitene kadar bu pozisyonda beklerseniz depremden sağ çıkma olasılığınız çok yüksek. Depremin olduğu bir ülkedeyiz bu yüzden bu anlattıklarımı iyi kavrayın gerekirse deprem eğitimi alın.Biliyorsunuz Istanbul'da büyük bir deprem bekleniyor ve en az 7.2 bekleniyor.Eğer Istanbul'da yaşıyorsanız bu durum sizin için daha önemli bir hal alıyor.Bu depremlerden sağ çıkmak için bunları bilmeniz gerekiyor aksi takdirde çok üzücü sonuçlarla karşılaşabiliyoruyz.Bu ülkenin deprem yüzünden başka canlar vermemesi için deprem eğitimi alın.
telefon
Popüler yazılar

spor resmi
bağıklık sistemi resmi
anakart
ders çalışan çocuk
kefir