UTANGAÇLIĞI NASIL YENERİM?

utangaç

bu yazımızda utangaçlık nasıl yenilir bunu anlatıyoruz...

Çoğu insanın yaşadığı bir sıkıntıdır utangaçlık.Bir toplantıda,bir konuşmada,bir iş başvurusunda... Herkes bir dönem utangaçlık yaşayabilir oldukça normal bir durumdur ama uzun süreli utangaçlık varsa üstesinden gelinmesi gerekilen bir durumdur.Utangaçlığı yenmek için yollar;
Öz güveninizi artırın
Utangaç insanlar genelde öz güvensiz insanlardır.Sürekli birilerinin düşüncelerine takılırlar, kendilerini ifade edemezler,oldukları ortamdan çok fazla rahatsız olurlar.Bu durumda yapılması gerekilen ilk şey öz güven artırmak.Yani kimin size ne söylediğini umursamayın,yanlış konuşacağınızı bile bilseniz konuşun,kendinize güvenin.
Kademeli olarak yenin
Utangaçlığı yenmenin bir yolu da kademeli olarak başlamak.İlk denemede milyonlarca insanın karşısında konuşmanız gerekmiyor.Aileniz ile konuşmaya başlayabilirsiniz,sonrasında arkadaşlarınız,mahalleniz, tanımadığınız insanlar,toplantılar,kürsüler... Kendiniz için en basit kademeyi düşünün ve en çok utangaçlık yaşadığınız olaya gelene kadar kademeli olarak ilerleyin.
Göz teması kurun
Utanan insanlar genelde göz temasından kaçınırlar.Birşey anlattıklarında yahut dinlediklerinde karşısındakilerle göz göze gelmekten çekinirler.Utangaçlığı yenmekte adım atmak istiyorsanız karşınızdaki kişiyle göz teması kurun.Bu ayrıca karşınızdakine sizin onu can kulağıyla dinlediğiniz,ona önem verdiğiniz anlamına gelir ve etkili iletişimin önemli bir parçasıdır.
Topraklanın
Genelde kişiler utangaç anlarında olduğu andan koparlar ve zihinlerinin içinde sıkışırlar.Kafalarında binlerce düşünce,kaygı yer alır.Topraklanmak anda kalmaya iyi gelecektir.Topraklanmadan kastımız etrafa odaklanabilmek.Etrafınızda bir kitap,kalem,masa gibi eşyaların olduğunu varsayalım.Bu eşyaların adını ve renklerini söyleyin ve derin bir nefes alın.Derin nefes ile birlikte sakinleştiğinizi fark edeceksiniz ve anda kalacaksınız.
odaklı fotoğraf
Kendinize iyi davranın
Kaygı altındaki insanlar genellikle iç seslerine kötü davranırlar.Bu da kendilerini kötü hissetmeye sebebiyet verebilir.Bu durumda yapacağınız en iyi şey kendinize iyi davranmak.Çok kötü bir konuşma mı yaptınız? Olsun,en azından tecrübe ettiniz.Reddedildiniz mi? Olsun,dünyada zamanla karşınıza çıkacak binlerce insan var.Bunların hiçbiri kötü birşey değil asıl sorun sizin bu yargılara verdiğiniz değer ve önemdir.İç sesiniz ile iyi olduktan sonra çevredekilerinizin de sizi iyi hissettirdiğini fark edeceksiniz.
Başkalarını izleyin
Çok konuşmak mı yoksa az konuşmak mı derseniz ben çok dinlemek derim.Sürekli konuşmak yetmez,bir de başkalarını dinlemeyi,izlemeyi öğrenin.Karşınızdaki kişi nasıl konuşuyor, ne hakkında konuşuyor,size ne hissettiriyor bunları deneyimleyin.Onların konuşma tarzlarını tecrübe edin ve konuşmasını beğendiğiniz kişileri örnek alın.
Kitap okuyun
İnternette bu maddeyi söyleyen olmadı sanırım ama oldukça önemli bir maddedir.Kitap okumak kişinin gelişimi için oldukça önemlidir.Kişinin kaygısını azaltır,kelime haznesini artırır.Bu da kültürlü ve kelimelerini iyi seçebilen bir birey anlamına gelir.Düzenli olarak kitap okuyun,faydasını görecek siniz.
Psikolojik destek alın
Utangaçlığınız baş edilemez hal aldıysa ve bütün maddeler işe yaramadıysa ilaç tedavisi ya da pskioterapi size iyi gelebilir.
telefon resmi
Popüler yazılar

spor resmi
bağıklık sistemi resmi
anakart
ders çalışan çocuk
kefir