SEO SKORU NASIL YÜKSELTİLİR 2021

seo

bu yazımızda seo skorunu yükseltmek için taktikler veriyoruz.

Anahtar kelimeler kullanın
Her website sayfalarının ilk yaptığı şey anahtar kelimedir.Anahtar kelime,arama motorlarında üst sırada çıkmaya yarar.Belli bir anahtar kelime belirlenmeli ve o kitleye hitap edilmeli.Anahtar kelimem olsun diye birsürü alakasız kelimeler kullanmamalısınız.Sadece o içeriğinize ait özel anahtar kelimeler kullanmalısınız ve okuyucuların ne aratacağını düşünmelisiniz.Anahtar kelime,başlıkta, açıklamada ve içerikte olmalıdır.Başlıkta örnek verelim.Mesela birisi telefon hakkında arama yapacak ama sadece "telefon" diye arama yapmaz.Ancak "en iyi telefon hangisidir" gibi anahtar kelimelerden oluşan cümleler kullanabilir.Burada okuyucuyu anlamalısınız ve onlara uygun anahtar kelimeli başlıklar seçmelisiniz.
Sayfanızın açılma hızını artırın
Sayfanızın hızlı olması oldukça önemlidir.Yapılan araştırmalara göre 3 saniyeden geç açılan sayfalardan kullanıcı sıkılıp çıkıyor.Bu da SEO'yu olumsuz etkiliyor ve GOOGLE aramalarında sıralamanız düşüyor.Bu yüzden sayfanızı optimize edin ve 3 saniyeden erken açılmasına dikkat edin.
Kaliteli içerik ekleyin
Bir diğer önemli husus içeriğin kalitesidir.Kaliteli bir içerik olunca okuyucu o içeriğin tamamını okur ve sayfada kalma süresi artar.Sayfada kalma süresi ne kadar uzun olursa SEO'ya o kadar katkı sağlar.
H etiketi kullanın
H etiketi SEO sıralamasını artırmak için çok güzel bir yöntemdir.Önemli cümleler H etiketi içine alınmalı ve sırasıyla H1,H2,H3... gibi etiketler kullanılmalı.H1 etiketi genelde başlık için kullanılır ve SEO'ya katkı sağlar.Uzun cümleler olmamak kaydıyla diğer etiketler ile de websitenizi güçlendirebilirsiniz.
Cümleleriniz düzgün ve anlaşılır olsun
Karışık,ne verilmek istendiği belli olmayan cümleleri kimse okumaz.Yazım hataları,yanlış kelimeler SEO'ya olumsuz etki eder.Yazım ve imla kurallarına dikkat ederek yazınızı yazmalısınız böylece okuyucu cümlelerinizi anlayacak ve onun işine yarayacaktır.Ayrıca SEO'ya olumlu etkileri de olacaktır.
Site haritanız olsun
Site haritası arama motorlarında website taranırken kullanılır.Böylece içerikler daha rahat indexlenebilir.
seo
Başlığınızı iyi seçin (Title)
Başlık,arama motorlarında üst sıralarda görünmesinin yanında arama sonuçlarında da çıkmak için kullanılır.Başlık,arama motoru botlarına ve kullanıcılara içeriğin ne hakkında olduğunun bilgisini verir.Başlık en fazla 60 karakteri barındırır daha fazlasını göstermez ve "..." şeklinde gösterir.Bu yüzden 60'dan az karakter kullanmaya dikkat edin.
Meta açıklamanızı yazın (Meta Description)
İçerik hakkında ufak bir ön bilgi ya da içerikte nelerden bahsedildiği hakkında açıklama yazılabilir. Ayrıca anahtar kelimeler barındırmalıdır ve o anahtar kelimeler SEO'ya olumlu katkı sağlar.
Diğer meta taglarını kullanın
Meta publisher ve meta author gibi diğer tag'ler de SEO'ya katkı sağlar.
Kırık bağlantıları düzeltin
Kırık ve yanlış bağlantılar içeriğe ulaşmayı engeller.Ayrıca çok fazla kırık bağlantılar var ise SEO olumsuz etkilenir.Bu yüzden kırık bağlantılarınızı düzeltin.
İçeriği sürekli güncelleyin
Güncel olmayan bir içerik çürümeye mahkumdur diyebiliriz.Zaman geçtikçe herkesin google aramaları değişebiliyor.Bu yüzden yeni döneme uygun içerik olması için güncellenmeli.
Mobil uyumlu olsun
Artık neredeyse herkes birşey aratırken telefondan aratıyor.Mobil uyumlu olmayınca okuyucuya olumsuz deneyim sağlanır ve o okuyucu birdaha o siteye girmez.Bu yüzden mobil uyumlu da olmalı.
ALT etiketleri kullanın
Resimlere ya da videolara ALT etiketi kullanmanız SEO'ya olumlu katkı sağlayacaktır.
SSL olsun
Güvenlik için SSL önemlidir.SSL okuyucuya sitenizin güvenli olduğunu gösterir ve sıralamıza olumlu katkı sağlar.
telefon
Popüler yazılar

spor resmi
bağıklık sistemi resmi
anakart
ders çalışan çocuk
kefir