SATRANÇ NASIL OYNANIR?

satranç

satranc nasil oynanir?,satranç nedir?...

Satranç nedir?
Satranç,iki kişi arasında oynanan bir masa oyunudur.Dünya çapında maçlar düzenlenir ve satranç bir spor dalıdır. Satranç tahtası denilen 8x8'lik bir kare alanda 32 tane satranç taşıyla oynanır.64 tane kare vardır ve yarısı siyah,yarısı beyaz'dır. Oyuncuların sıra sıra birer hamle yapmasıyla oyun oynanır.Oyunda 16 siyah,16 da beyaz taşlar bulunur.Bunlar 1 adet şah,1 adet vezir,2 adet kale,2 adet fil, 2 adet at, ve 8 adet piyondan oluşur.Oyunda amaç rakibin şahını düşürmektir.
Satranç taşları dizilimi
satranç tahtası
Piyon nedir,nasıl hareket eder?
Piyon düz dikey olarak sadece bir kare ilerleyebilir.Yatay,çapraz yada geri hareket edemez. Piyonda bir istisna vardır.Piyon hiç hareket etmemiş ise isteğe bağlı olarak iki kare ilerleyebilr.Piyon taşları yerken sadece çapraz yiyebilir,önünde duran taşı yiyemez.Piyon eğer karşı tahtanın en sonuna gelmeyi başarırsa o taşı şah hariç istediğiniz bir taşa çevirebilirsiniz.Bunlar kale,fil,at ve vezirdir.
At nedir,nasıl hareket eder?
At,diğer taşların üstüneden atlayabilen tek taştır.Rakip renkte olan bir taşın olduğu yere uçarak taşı yer ama kendi renginde olan taşı yiyemez. Atlar "L" şeklinde ilerler.Mesela iki kare ileri ve bir kare sol yada sağa gidebilir.İki kare geri ve bir kare sol yada sağ da yapabilir.Amaç "L" harfini oluşturmaktır.
Fil nedir,nasıl hareket eder?
Fil,bulunduğu karenin sadece çaprazlarına doğru ilerleyebilir.Siyah daysa beyaza giremez.
Kale nedir,nasıl hareket eder?
Kale oyunda oldukça değerli bir taştır.Özellikle oyunun sonlarında çok işe yarıyor.Kale sadece yatay yada dikey hareket edebilir.Çapraz hareket edemez.
Vezir nedir,nasıl hareket eder?
Şah dan sonra en değerli taş'dır.Vezir,yatay,dikey yada çapraz olmak üzere istediği kadar kare ilerleyebilir.Vezir at gibi taşların üstünden uçamaz.
Şah nedir,nasıl hareket eder?
Oyunun en değerli taşıdır Şah.Şah yatay,dikey yada çapraz olmak üzere sadece 1 kare ilerleyebilir.Şah,rakip oyuncunun onu yiyebileceği bir konuma giremez.Şa İki şah aslaha yan yana duramaz.Şah oyunda düşer ise oyun da biter ve düşürülen taraf oyunu kaybeder.
aşırı telefon
Popüler yazılar

spor resmi
bağıklık sistemi resmi
anakart
ders çalışan çocuk
kefir