ORUÇ TUTMANIN FAYDALARI NELERDİR?

oruç

bu makalemizde ramazanın vazgeçilmezi olan oruç tutmanın faydaları nelerdir bundan bahsedeceğiz.

Beyin sağlığınızı güçlendirir ve alzaymıra iyi gelir
Bilim insanları oruç tutmanın zihinsel odaklanmayı artıran beyin hücrelerinin üretimini artırdığını,böylelikle zihin performansı yükseldiğinden alzaymıra iyi geldiğini buldular.
İştahınızı kontrol altına alır
Oruç tutmanın en önemli yararlarından birisi kişinin yemeğe olan iştahını kontrol edebilmesidir. Uzun süre mide aç olunca midede kasılma olur ve buda daha az yemek yemenize sebep olur.
Vücuttan toksinleriniz atılır
Oruç sırasında yemeğin yenmemesi sebebiyle sindirim sistemini kendine vücuttan toksin atmaya fırsat tanır ve oruç saatlarınde enerji üretebilmek için yağları yakar,vücutta zararlı yağ birikintisi olan toksinleri vücuttan atar.Yani birçok insanın kurtulmak istediği yağlarından kurtulmanın bir yoludur oruç tutmak.
Kolestrol seviyenizi düşürür
Doktorlar oruç tutarken kandaki kolestrol seviyesinin düştüğünü ve bu nedenle kalp hastalığı, felç ve obezite riskini azalttığını söylüyorlar.
İnsülin direncinizi azaltır
Oruç tutmak insülin direncine iyi gelir ve karbonhidratları daha iyi tolare etmeye yardımcı olur. Bu düzenli açlıktan sonra insülin kan şekeri taşıyıcı hücrelerde daha etkili hale gelir.
Kilo vermenize yardımcı olur
Oruç tutmak kilo vermenin güvenli bir yoludur.Çünkü bir çok araştırmalarda da görüldüğü gibi oruç vücudun belirli bir saat içerisinde yağ hücrelerini yakmasına izin verir bu nedenle normal diyetten daha etkili bir şekilde yap yakar.Vücudun enerji için şeker yerine depolanmış yağları kullanmasına izin verir hatta birçok sporcu kilo vermek için oruç tutar.
oruç
Stresinizi azaltır
Böbrek üstü bezi tarafından üretilen açlık hormonu,kortizolün azalmasına,düşük strese yol açar.
Bağışıklık sisteminiz güçlenir
Oruç serbest radikallerin vücut üzerinde zararlı etkisini azaltır ve oldukça güçlü bir antiinflamatuardır.Böylece bağışıklık sisteminiz güçlenir.
Yaşlanmanızı geciktirir
Erken yaşta yaşlı görünümlü olmak istemiyorsanız oruç size yardımcı olur.Hem erken ölüm riskinizi azaltır hem de olduğunuzdan genç görünürsünüz.
Dopamininiz kontrol altına alınır
Oruç,dopamini kontrol altına alarak kötü bağımlılıklarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Böylece kişi günlük davranışlarını kontrol altına alır.
Sigarayı bırakmanızda yardımı olur
Sigara içenler için oruç sırasında uzun saatler boyunca sigara içmeyeceği için kademeli olarak sigarayı bırakabilirler.
Manevi olarak faydaları
 • Allaha bağlılık artar
 • Şeytanın vesveselerinden kurtulur
 • Sabrı artırır
 • Huzur artar
 • Günahlardan uzak durmaya yarar
 • Geçmişteki günahlar affolur
 • Çevreye daha iyi bir insan olunur
 • Yaşama sevinci artar
 • Fakirin halinden anlamaya yardımcı olur
 • Nefsi kontrol etmeyi sağlar
 • telefon
  Popüler yazılar

  spor resmi
  bağıklık sistemi resmi
  anakart
  ders çalışan çocuk
  kefir