MATEMATİĞİ NASIL ANLAYABİLİRİM?

matematik

bu yazımız matematiği anlamak isteyenlere...

Biliyorsunuz matematik öğrenciler tarafından oldukça can sıkıcı bir derstir.Öğrenciler soruları anlayamıyor ve bu yüzden matematikten nefret ediyor.Bu yazım belki siz öğrencilere matematiği sevdirebilir.
Bolca pratik yapın
Matematik diğer dersler gibi dinle-oku değildir.Matematiği anlamak istiyorsanız ilk işiniz bolca pratik yapmak.Bolca pratik yapıldıktan sonra diğer problemlere aşinalığınız olacak ve soruları çözerken problem çekmeyeceksiniz.Bir test kitabı alabilirsiniz ve oradaki soruları çözmeye başlayabilirsiniz.
Hatanızı anlayın
Bolca pratik yapıyorum ama bir türlü konuları anlayamıyorum diyorsanız hatalarınıza bakmıyorsunuz demektir.Testler şu kadar doğrum var şu kadar yanlışım var diyip geçmek değildir.Testte yanlış yaptığınız sorulara bir dönüp bakın.Cevabı nasılmış,hangi yöntem kullanılmış ve o sorunun tipi neymiş bunları öğrenin.
Temel kavramları öğrenin
Siz matematiğin basit kavramlarını bilmiyorsanız zor bir soruda patlamanız gayet normal. Matematik değil,günlük hayatta ne olursa olsun temeliniz sağlam olmayınca başarılı olamazsınız. Bu yüzden bir konunun sorusunu çözmeden önce o konunun temel kavramlarını araştırın,onlar hakkında basit sorular çözün,gittikçe soruları zorlaştırın.
Ödevlerinizi yapın
Ödevler sizin düşündüğünüz gibi zaman kaybı,gereksiz birşey değil.Hele ki matematik söz konusu ise matematik ödevi bir nimettir.Matematik ödevleriniz sizin sınavda çıkabilecek sorular için pratik yapmanızda çok yardımcı olacaktır.Sakın matematiği son günlere bırakmayın aklınızda bilgiler taze iken hemen yapın ve kalıcı olsun bilgiler.Ayrıca ödevlerinizi yapınca öğretmeninizden güzel sözlü puanı alacaksınız.
matematik
Sormaktan çekinmeyin
Öğretmeniniz bir derste bir soruyu yapmıştır ve siz anlamamışsınızdır.Burada utanmak yerine öğretmeninize o soruyu anlamadığını söyleyin,sizin için o soruyu tekrar yapacaktır.Bir de aktif katılın derse.Ne kadar aktif katılırsanız o konuyu anlamanız o kadar kolay olacaktır.
Dikkat dağıtmayan ortam ayarlayın
Matematiği nasıl anlayabilirsiniz,tabii ki gürültünün olduğu yerde anlayamazsınız.Bir yandan televizyon sesi,bir yandan kardeşinizin ağlaması,bir yandan telefon konuşması...Bu ortamda Aynştayn bile olsa anlayamaz.Bu sebeple rahat,sessiz bir ortama geçin dikkat dağıtıcı şeylerden uzak durun.Müzik dinlemek iyi geliyorsa sakin bir müzik açın ve matematiğinize odaklanın.
Spor yapın
Evet,şaşıracaksınız ama spor da yapın.Spor matematik yapmanızda daha iyi hissettirecek.Eğer kötü bir ruh haliyle başlarsanız ders çalışmaya,fazla verim alamazsınız.Basketbol mu seviyorsunuz? Futbol mu seviyorsunuz? yada yürüyüş yapmayı mı seviyorsunuz? Hangisi size göreyse onu yapın ve kendinizi iyi hissettirin.
Kendinize inanın
Evet belki sadece inanmayla bu işler dönmese de öğreneceğinize inanın.Bu dünyada matematiği anlamakta zorluk çeken sadece siz değilsiniz.Pes etmeyin ve sabredin.Kendinize inancınız olmazsa matematik kaygısı,stres,düşük özgüven gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.Bu yüzden kendinize inanın.
telefon
Popüler yazılar

spor resmi
bağıklık sistemi resmi
anakart
ders çalışan çocuk
kefir