KİTAP OKUMANIN BİLİMSEL FAYDALARI

kitapokumak

bu yazımızda kitap okumanın bilimsel faydalarından bahsedeceğiz.

Hafızanızı güçlendirir
Zihnimiz bir çok şeyi kolaylıkla hatırlayacak özelliktedir.Lakin genellikle beynimizi hatırlayacak kapasiteye göre kullanamayız çünkü beynimizi olumsuzluklarla,kötü düşüncelerle doldururuz.Böylelikle sabit bir zihne bağlı kalarak an da kalamayız ve hatırlamamız gereken şeyleri hatırlayamayız. Bu muhteşem beyne ihanet etmemek için,birşeyleri unutmamak için kitap okumalıyız.
Kelime dağarcığınızı genişletir
İnsanlar genelde türkçe cümle bile kullanmakta güçlük çekerler.Ancak kitap okumak sayesinde yeni kelime ler,ifadeler,gramerler öğrenebilirsiniz.Ayrıca paranız da cebinizde kalır.Herhangi bir kursa katılmadan doğrudan kitap okuyarak daha rahat cümleler kurabilirsiniz.
Stresinizi azaltır
Hayatınızda stres ile ne yapıyorsanız hepsi sadece bir kayıp.Kitap okumak stresinizi çoğu şeyden daha hızlı azaltır ve beyni rahatlatmanın en iyi yoludur.Psikologların yaptığı araştırmaya göre stresi azaltmasının sebebi insanın okumaya konsantre olması ve düşüncelerini bambaşka bir dünyaya dağıtmasıdır. Böylelikle kaslardaki ve kalpteki gerilmelerden kurtulur.
Olumlu bir insan haline getirir
Bir türlü beceremiyorum,hiç olmuyor,herşey imkansız gibi cümleler kuruyor olabilirsiniz.Bunlar sadece bir yanılsama,elbet herşeyin bir çözümü vardır.İhtiyacınız,rahatlayıp düzgün bir kafayla değerlendirmek. Kitap okumak beynin olumlu düşünme kaslarını güçlendirerek daha düzgün ve iyi kararlar vermenize yardım cı olur.
kitapokumak2
Daha zeki olursunuz
Kitap okuyarak bir konuyu herkesten daha iyi anlayabilirsiniz.Hepinizin bildiği gibi kitaplar bilgi kay nağıdır.Bilgi başarının anahtarıdır ve dolayısıyla bilgili olmak hayatınızı ilerlertmekte oldukça yardımcı olacak ve beyninizi daha keskin,akıllı,zeki hale getirecektir.
Hayal gücünüz artar
Özellikle genç yaşta iyi bir okuyucu olmak iyi bir yazar olmanıza neden olabilir.Yazarların hepsi toplumundan ve hayal gücünden beslenerek yazıylar.Kitap hayal gücünüzü ateşler.Okurken yeni bir dünyadaa olursunuz ve bu dünya sizin için güzel dersler,fikirler verir.
Yeni bir yaşam sizi bekler
Kitap size yeni şeyleri,yeni yolları,yeni anlayışları,yeni bilgileri sunar.Okumak hobilerinizi de bulmanıza yardımcı olabilir ve gelecekteki kariyeriniz hakkında karar vermenize yardımcı olur. Kısacası kitap okumak düzgün bir insan olabilmek için bir yoldur.Bu kadar madde saydık. Bu yolda yürüyüp yürümemeye karar verin ve harekete geçin.
telefon
Popüler yazılar

spor resmi
bağıklık sistemi resmi
anakart
ders çalışan çocuk
kefir