GÜZEL FOTOĞRAF ÇEKME TEKNİKLERİ

fotoğraf

bu yazımızda güzel fotoğraf çekme teknikleri konusunu ele alacağız.

Objeyi yada insanı tam karşınıza alın
Doğrudan kurulan göz teması gerçek hayattaki gibi etkileyici olabilir.Birinin fotoğrafını çekerken kişinin mimiklerini yakalayabilmek için tam karşınıza tutun.
Objeyi ortalamayın
Ortada durmak genel olarak insanların çektiği fotoğrafın daha güzel olduğunu düşünüyor.Genel kanı bu olsa da her fotoğraf için böyle diyemeyiz.Fotoğrafını çekeceğiniz şeyi kamerada sağa yada sola alın. Manzaralı bir ortamdaysanız ortaya manzarayı,köşeye de objeyi koyabilirsiniz.
Zoom yapmayın
Yapılan bir diğer hata ise uzaktaki objeyi zoomlamak.Bu sadece fotoğrafın kalitesini düşürecektir yani size faydadan çok zarar olacaktır.Yaklaşma imkanınız varsa yaklaşarak çekin.
Güneşli havada bile flaşı açın
Güneş çekici olmayan yüz gölgeleri oluşturabilir.Güneşli günlerde insan fotoğrafı çekerken flaşı açın. Dolgu flaş modu yada tam flaş modu seçenekleri olabilir.Kişi 2m den yakınsa dolgu flaş modunu kullanın. 2m uzaktaysa tam flaş modunu aktif edin.
Çekeceğiniz objeyi odağa kitleyin
Objeniz fotoğrafta ön planda değilse fotoğrafo o objeye odaklamalısınız.Otomatik odaklamalı kameraların çoğu fotoğrafın ön planında ne varsa ona odaklanıyor.Ancak fotoğrafın birazcık uzakta durmasını istiyorsanız obje ön planda olmuyor.Net çıkmamış bir obje istemiyorsanız fotoğrafı objeye kitleyerek çekebilirsiniz. Odağı genelde üç adımda kitleyebiliriz.İlk olarak objeyi karşınıza alın ve deklanşör düğmesine yarı basılı tutun.İkinci olarak istediğiniz uzaklığa gidin (deklanşör den elinizi ayırmayın).Üçüncüsü ise deklanşör'e tamamen basılı tutun ve fotoğrafınızı çekin.
Yaklaşıp çekin
Çekeceğiniz fotoğraf aşırı büyük bir yapı,araba,otobüs falan değilse resme yaklaşın.Amacınız fotoğrafı çektiğiniz şeyin resimde ön planda durmasıdır.Yakından çekince insansa çilleri,kaşları detaylı ve güzel biçimde çıkabilir.Aynı şekilde meyve falansa onların da detaylarını gösterebilirsiniz. Fotoğrafı çekerken aşırı da yaklaşmayın aksi takdirde resim bulanık çıkacaktır.Çoğu kameralarda en iyi odak mesafesi 1 metre civarıdır.
odaklı fotoğraf
Sade bir arkaplan olsun
Sade arkaplan çekmek istediğiniz fotoğrafın öne çıkmasını sağlar.Fotoğrafı çekerken bütün bomboş bir arkaplandan bahsetmiyoruz.Rahatsız etmeyecek ve fotoğrafı bozmayacak şekilde çekebilirsiniz. Yiğeninizin,kardeşinizin kafası,kulağı falan olmamasına dikkat edin :)
Özellikleriyle oynayın
Fotoğrafı çektikten sonra photoshop yada telefonun özellikleriyle fotoğrafı güzelleştirebilirsiniz. Keskinlik,kontrast gibi özellikler ile çektiğiniz fotoğraf daha güzel ve net görünebilir.
HDR modunu kullanın
HDR'nin anlamı yüksek dinamikl aralığıdır.HDR,yerin ve gökyüzünün birleşeceği fotoğraftaki renkleri patlamasını önler.Bu mod sayesinde daha iyi fotoğraf çekebilirsiniz.Işığın şiddetini azaltan bu özel liği kullanmakta yarar var.
telefon
Popüler yazılar

spor resmi
bağıklık sistemi resmi
anakart
ders çalışan çocuk
kefir