GÜNEŞ IŞIĞINA MARUZ KALMANIN FAYDALARI

güneş

bu yazımızda güneş ışığına maruz kalmanın faydalarını anlatıyoruz.

Artık yaz ayı geliyor ve havalar iyice ısınıyor.Havalar ısındıkça güneşe maruz kalmanız da artacaktır. Güneşlenmenin bize ne gibi faydası olabilir diye düşünenler oldukça çok.Siz de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız aşağıdaki maddelere bir göz atın.
Güneş ışığına maruz kalmanın faydaları
D vitaminini artırır
D vitamini eksikliği çoğu hastalığın sebebi olabiliyor.Özellikle kemik gelişimi için D vitamini oldukça önemlidir.Kemiklerinizin gelişimi ve hastalığınızın semptomlarının azalması için güneşe maruz kalmalısınız.Günde 15-20 dk güneşe maruz kalmak D vitaminini artırıyor.
Kemikleri güçlendirir
D vitamini kemiklerin gelişiminde oldukça büyük rol oynadığını söylemiştik.Güneşe maruz kalarak D vitamininiz arttıkça kemikleriniz oldukça güçlencektir.
Ruh halini iyileştirir
Çoğu ruhsal hastalıkların serotonin düşüklüğünden kaynaklandığı bilinmektedir.Serotonin,ruh halinizi düzenlemeye yardımcı olan,mutluluk salgılayan bir hormondur.Güneş ile birlikte serotonin seviyeside yükselir.Yüksek serotonin anksiyete bozukluğu,depresyon,panik atak gibi rahatsızlıklara oldukça iyi gelir.
güneş
Yaşlanmayı geciktirir
Yapılan bazı bilimsel araştırmalarda belli bir grup kadını denek olarak kullandılar.Araştırmalarda güneşe çok maruz kalanların az maruz kalanlardan 6 ay ila 2 yıl arasında daha fazla yaşadığı ortaya çıktı.Bu deney ne kadar doğrudur bilmiyorum ama güneş hormonları iyi yönde düzenlediği için yaşlanmayı da geciktirir.
Göze iyi gelir
Güneşe maruz kalmak gözleri canlandırır ve görmenizi iyileştirir.
Alzaymıra iyi gelir
Sürekli birşeyi unutuyorsanız güneşe maruz kalmak size iyi gelecektir.
Daha iyi uyumaya yardımcı olur
Özellikle uyku sorununuz varsa bir sağa bir sola kıvranıp duruyorsunuzdur.Bu da oldukça can sıkıcı. Güneş gördüğünüz zaman melatonin hormonu salgılanmaz ve ne zaman salgılanacağı belirlenir.Bu sayede sabahları daha enerjik olabilirsiniz.Akşam olduğunda yani güneş gittiğinde bu sefer melatonin hormonu çok güzel bir şekilde salgılanarak sizin daha iyi uyumanıza yardımcı olur.
Bağışıklık sistemini güçlendirir
Belki de en önemli faydalarından birisi bağışıklık sistemini güçlendirdiğidir.Serotoninler,vitaminler salgılanacağından dolayı bağışıklık sisteminiz güçlenecek,daha az hastalanacaksınız.
telefon
Popüler yazılar

spor resmi
bağıklık sistemi resmi
anakart
ders çalışan çocuk
kefir