FREELANCER NEDİR VE NASIL OLUNUR?

freelancer

bu yazımızda freelancer nedir,nasıl olunur,freelancer olmanın faydaları ve zararları nedir anlatıyoruz.

Teknolojinin gelişmesiyle artık freelancerlar ve freelance'ler gelişti.Günümüzde neredeyse her genç freelancer'den bahsediyor.Acaba nedir bu freelancer muhabbeti,işte bunun hakkında bir freelancer olarak anlatacaklarım var.
Freelancer nedir?
Freelancer,serbest çalışan anlamına gelir.Yani herhangi bir kuruma yada kurulaşa bağlı değildir.Bir nevi kendi işinin patronu da diyebiliriz.İstediği zaman iş alabilir,istediğini reddedebilir,istediği saatte çalışabilir yani kafasına göre bir hayat yaşayabilir.Bu oldukça cazibeli bir olay.Kendi evinde yatarak bile iş yapabiliyorsun.

İş yerine ulaşma derdi,patronun azarlaması derdi yok.Tek dert müşteriye siparişi zamanında ulaştırabilmek.Gençlerin büyük bir kısmı freelancer olarak ek kazanç elde ediyor.Photoshoplama,logo tasarımı,vektörel çizim,web site tasarımı,makale editörlüğü gibi birçok alanda hizmet veriliyor.Ancak freelancer sadece evde yatıp çalışmak da değildir.Ülkemizde nadir de olsa garsonluk,kuryelik,boya-badana,araba yıkama gibi işler de veriliyor.Dediğim gibi bunlar nadir, artık herşey internet üzerinden yapılıyor.Bir de sizin için freelancer çalışmanın faydalarını ve zararlarını anlatayım;
freelancer
Freelancer olmanın faydaları
 • Birden fazla işe sahip olabilirsiniz:Tek düz bir işte sahip kalmak bazı insanlar için sıkıcı olabiliyor.Kendinizde daha büyük bir potansiyel hissediyor olabilirsiniz.Kendinizin başka yetenek ve becerilerinizi farkedebilirsiniz.Bu da freelancerlar için oldukça büyük bir faydadır.Böylece hem birey kendini geliştiriyor hem de birçok kitleye hitap edebiliyor.

 • İstediğiniz zaman çalışabilirsiniz:Sabahın 6'sında zıırrr zırrr diye sinir bozucu bir alarm ile karşı karşıya kaldığınız oluyordur.Uyku sersemi ayaküstü poğaça,meyve suyu bişeyler yiyip işinize gidersiniz.Freelancerler için bu kural yok.İsterse sabah 1'de kalkar isterse hiç kalkmaz,keyfi bilir.He tabi işini zamanında teslim edebilecekse bu kural geçerli zamanında teslim edemezse uyku falan yok :)

 • Evinizdesiniz:Evinizde sıcacık yatağınızda kahvenizi yudumlayarak işinizi yapabilirsiniz.

 • Kısa vadede hayat kurtarıcı:Acilen bir paraya ihtiyaç olunduğunda bir iş alabilirsiniz. Belki o gününüzü yada o haftanızı freelane sayesinde kurtarabilirsiniz.

 • Gelecekte popüler olacak:Teknoloji gelişmeye devam ettikçe freelancerler popüler olacak şuan ki dönemimizde bazı kesim internetten çalışmaya güvenmese de ileri zamanlarda onlar da kabul edecek bu mesleği.
 • Freelancer olmanın zararları
 • Düzenli maaşınız olmaz:Evinize düzenli olarak gelir gelmeyebilir.Bazen iş bulmak çok zor olabilir belki aylarca çalışamayacaksınız.Bu durum tamamen şans işi ve risklidir.

 • Sigortanız olmaz:Herhangi bir sağlık sigortanız olamayacak.

 • Zor müşteriler gelebilir:Verecekleri 20-30TL,ahirette hesap sorarcasına binlerce soru sorarlar. Hiçbirşeyi beğenmezler ve freelancerlara oldukça çok zorluk çıkarabilirler.
 • Nasıl freelancer olunur?
  Birsürü freelance uygulamaları ve siteleri ortaya çıktı.Sizin işinizi görecek en iyi uygulama "bionluk" tur.Bunun dışında az tanınmış sitelerde hizmet vermeyin.
  Tavsiye
  Ben burada faydalarını ve zararlarını sıraladım neyi istediğinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Risk almak istemiyorsanız bunu ek iş olarak sürdürebilirsiniz yani hem işinizde çalışarak hem de freelancer olarak çalışarak geçiminizi sağlayabilirsiniz.Ancak kendinize güveniyorsanız sadece freelancerlığa odaklanabilirsiniz.
  Popüler yazılar

  spor resmi
  bağıklık sistemi resmi
  anakart
  ders çalışan çocuk
  kefir