DİNAMİK VE STATİK WEB SİTE NEDİR?

website

bu yazımızda dinamik ve statik web site nedir bundan bahsediyoruz.

Statik web site nedir?
Statik web siteleri verilerini veritabanından almayan,sadece görüntü odaklı bir web site türüdür.İçerikleri kod bilgisi olmayan birisi ekleyemez,ekleyecek kişinin mecbur kod bilmesi gerekir.Bu tür web site kendisini otomatik olarak güncelleyemez.Örneğin sayfanızda bir değişklik yaptınız.Bu değişikliğin kendi kendine görünmesi imkansızdır ve bu yüzden başka yollar ile güncelleme yapılabilir. Statik web site sadece görünüm ve bilgi verme amaçlı bir site türüdür.Kullanıcıdan etkileşim alamaz,kullanıcı sadece yazıyı okuyup çıkabilir.
Dinamik web site nedir?
Dinamik web site oldukça işlevseldir.Bu site sayesinde kullanıcı sayfada etkileşime girebilir.Hal böyle olunca HTML kodlarından fazlasını da bilmek gerekir. Statik web site sadece HTML,CSS,JS iken dinamik web sitede PHP,ASP.NET gibi hem istemci tarafı hem de sunucu taraflı diller de kullanılır.Bir kullanıcı dinamik web siteye girdiğinde kodlar gerçek zamanlı olarak yenilenip değişebilir. Ayrıca veritabanı dinamik web sitede olur.Veritabanı ile birlikte oldukça güzel işler çıkabilir.Mesela bir admin paneli yapılabilir,yorum kutusu yapılabilir.Bir içerik ekleneceği zaman oluşturulmuş panelden,hiç kod kullanmadan içerik eklenebilir.
website
Dinamik ve statik web site arasındaki farklar nelerdir?
  1. Statik web siteler bilgilendirme amaçlıdır,dinamik web siteleri sadece bilgilendirme değil,etkileşim ve işlevsellik de barındırır.

  2. Statik web siteleri tek yönlüdür,dinamik web siteleri çok yönlüdür.

  3. Statik web siteler sadece HTML,CSS,JS'den oluşur,dinamik web sitelerde PHP, ASP.NET gibi diller de dahil edilir.

  4. Statik web sitelerin programlanması basittir ama dinamik web siteleri programlamak daha karmaşık ve zordur.

  5. Statik web siteleri veritabanına erişemez ama dinamik web siteler erişebilir.

  6. Statik web sitelerine içerik eklemek için kod bilmek zorunludur ama dinamik websitelerinde içerik eklemek için kod bilmeye gerek yoktur.

  7. Statik web siteleri daha ucuzdur,dinamik web siteleri onlara göre daha pahalıdır.
Hangisini seçmeliyim?
Elinizde bir web site varsa bunun statik mi dinamik mi etkileşim olup olmadığından anlayabilirsiniz.Bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız amacınıza göre seçim yapın. Ancak çoğu insan hele bu devirde neredeyse herkes dinamik web sitelerini tercih eder çünkü veritabanına erişilebilir,bakımı kolaydır,güncelleme yapılır ve kullanıcı ile etkileşime girer.Bu da web sitenin uzun yıllar boyunca eskimeyeceği anlamına gelir. Dinamik web sitesinin olumsuz yani yapımlarının oldukça uzun sürmesidir ama WordPress gibi platformda biraz daha hızlı yapabilirsiniz.Benim web sitem statik ama benim gibi statik iken zamanla gelişip dinamik yapmak isterseniz başlangıç olarak statik web site de tercih edebilirsiniz.
telefon
Popüler yazılar

spor resmi
bağıklık sistemi resmi
anakart
ders çalışan çocuk
kefir