CEP TELEFONU ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKİLEN HUSUSLAR

telefon

bu yazımızda cep telefon alırken nelere dikkat edilmeli bundan bahsediyoruz.

Biliyorsunuz artık olmazsa olmazımızdır cep telefonu.Neredeyse onunla yatıyor,onunla kalkıyoruz.Hal böyle olunca insan iyi bir telefona da sahip olmak ister.Nelere dikkat edilmeli işte şunlar;
Bütçeniz
İlk dikkat etmeniz gereken husus bütçenizdir.Herkesin maddi durumu aynı olmuyor. Bu yüzden size uygun bir bütçe belirlemelisiniz ve belirledikten sonra diğer maddeye geçelim.
RAM
RAM,cep telefonunun hızını doğrudan etkiler.Hızlı bir telefonun yolu RAM'dan geçer. Günümüzde telefonda oyun oynamak oldukça popüler hale geldi.Pubg mobile,COD,Critical Ops gibi binlerce oyun oynanıyor.Oyunlarda RAM çok önemlidir.RAM'i ne kadar yüksek olursa oynadığınız oyunlardan o kadar verim alırsınız,oyununz kasmaz.Tavsiyemiz RAM'i 4GB'tan az telefon almayınız.
Depolama alanı
Günde onlarca fotoğraf çekiyor olabilirsiniz.Belki birsürü oyun sahibi olmak istersiniz. Bunların sürebilmesi için de iyi bir depolama alanı gerekiyor.Aksi takdirde depolamanız yetersiz demesi an meselesi.Birşeyler silip birazcık boş alan bırakmak oldukça can sıkıcı olabiliyor.Günümüzde artık 512GB'a kadar depolaması olan telefonlar üretildi. Gerçekten şaka gibi.Bir bilgisayar depolaması kadar büyüklükte telefon depolamaları gelişti ya gerçekten helal olsun.Her uygulamanın boyutu yükseldikçe,fotoğrafların kalitesi arttıkça depolama da daha çok büyüyeccek gibime geliyor.Tavsiyemiz minimum 64GB depolama alanı olsun.Ne kadar yükseğini seçerseniz tabi o kadar avantajlı ama bütçem aşırıya yetmez diyorsanız 64GB olanından alabilirsiniz.
Pil ömrü
Sürekli prizin yanında durmak can sıkıcı olabiliyor.Priz de olur olmadık yerde olunca insanda bel fıtığı oluyor.İnternette bir video görmüştüm.Ailem kabloya bağlı yaşıyor diyordu ve ailesi priz'de kablosu takılı telefon kullanıyordu :) Siz de kabloya bağlı olarak yaşamak istemiyorsanız iyi bir pili olan telefonu tercih edin.Yine diğer maddelerimizdeki gibi tavsiyemiz var.En az 3500mAh seçin.4000mAh'a gücünüz yeterse en ideali 4000'dir.
telefon
Çözünürlük
Çözünürlük görüntü açısından oldukça önemlidir.Telefonu pixel pixel kullanmak da var, net kullanmak da var.1920x1080'den aşağı çözünürlük tercih etmeyiniz.Günümüzde 1920x1080 en popüler çözünürlüktür.
Kamera
Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekilen hususlardan birisi de kameradır. Bir blogger da olabilirsiniz,bir fotoğrafçı da olabilirsiniz ya da önemli birşeyleri kaydetmek istiyor olabilirsiniz.Bunların gerçekleşmesi için iyi bir kameranız olması gerekiyor.Kameralar sadece megapixel'den ibaret değildir.FPS,diyafram,ISO değerleri de oldukça önemlidir.Yani siz 64 megapixel bir telefona süper derseniz yanılırsınız. Eğer ki FPS,diyafram,ISO değerleri kötüyse 64 megapixelden düşük telefonlar ondan daha iyi olabiliyor.Bunlar da dikkat edilmesi gerekilen hususlardır.
Garantisi var mı?
İkinci el telefon alacaksanız garantisini yada IMEI durumunu sorgulatın.Kaçak bir telefon sizin için kötü olacaktır.Bu yüzden bunu iyi araştırmanız gerekir.
Başkalarına kulak asmayın
Yok dayımın oğlu şu telefonu kullandı,1 ay bile gitmedi.Yengem şu telefonu kullandı şuan paramparça,arkadaşım şu telefonu kullandı telefonu patladı.Bunun gibi birçok cümle kuran insanlar vardır yanınızda.Bu kişilere kulak asmayın çünkü o telefonu nasıl kullanıyorlar,neler yapıyorlar bilmiyorsunuz.İyi bir telefonda zaten bir sorun çıkmaz,asıl sorun kullanım şeklidir.En iyi telefon olsun siz iyi kullanmadıktan sonra o telefon yarın bir gün çöp olacaktır.Yani başkalarının yaptıkları ve çektikleri cezaları dinlemeyin.Telefon alacak sizsiniz ve güzel kullanırsanız hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınız.
telefon
Popüler yazılar

spor resmi
bağıklık sistemi resmi
anakart
ders çalışan çocuk
kefir