telefon

BİLGİSAYAR SATIN ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKİLEN ŞEYLER

bilgisayar

bu yazımızda bilgisayar satın alırken dikkat etmeniz gereken şeyleri anlatıyorum.

Nerede kullanacaksınız?
Kendinize sormanız gereken ilk soru budur.İş yerinizde mi kullanacaksınız?Çocuklarınız mı kullanacak?Evde vakit geçirmek için mi kullanacaksınız?Ailecek mi kullanacaksınız? Bu soruya cevap bulduktan sonra diğer maddemize geçelim.
Masaüstü mü Dizüstü mü?
İşiniz için kullanıcaksanız ve bu bilgisayarı işinizde birden fazla kişi kullanacaksa masaüstü tercih edin.İşyerinizde dizüstü bilgisayar elden ele gidip duracağı için yanlış sonuçlar çıkabilir yada bilgisayara zarar gelebilir.

Aynı şekilde bilgisayarı uzun ömürlü kullanacaksanız,kaliteli oyunlar oynayacaksanız masaüstü tercihimizdir. Ben evde öyle bilgisayarım olsun,tek başıma işimle ilgili bilgileri depolayım diyorsanız, şehir dışına gidiyorsanız,sürekli bir yere gidiyorsanız laptop kaçınılmaz olarak en mükemmelidir.Laptop söz konusu olduğunda pili ve ağırlığı oldukça önemlidir. Uzun ömürlü pili olan laptopları tercih edin ve çok fazla taşımanız gerekiyorsa hafif olanı da tercih edin.
İşlemci
İşlemci Bilgisayarımızın Anakartın üstünde yer alan birçok işlemi yapmamızı sağlayan iç donanımdır. Herhangi bir işlemciyi anakart soketine takamayabiliriz. Günümüzde birçok işlemciyi beslicek anakart bulunmakta. İşlemci Çeşitlerinden Intel Ve Amd Günümüzde Yer Almakta. Anakart olarak intele özel anakartlar bulunmakta, bunlardan bir kaçı şöyle;i3,i5,i7,i9 12.Nesile Kadar uzanmakta. Peki Sizin İşlemci Terciyiniz örnek olarak i3 11.nesil ise 9.nesil ve üstü kaldırcak anakart seçmenizde fayda var. Oyun Performanslarının Yanı Sıra Intel Serisinden K,F,KF Çeşitleri Öne Sürülmekte Farklı Ghz,Çekirdek,MB İşe Girmekte. İşlemcimizin En Önemli Yanı İse Ekran Kartımızı Beslemesidir.

Yeni Nesil Ekran Kartlarından NVDIA Ekran Kartlarında 2000 Series, 3000 Series Çeşitlerinde Örnek Olarak, RTX 2060 + RTX 2070 + RTX 3060 Gibi ekran kartı çeşitleri i5 10.Nesil (K) Serisinin Ve Üstü Olmak Üzere Besler Ve Bizlere Darboğazı önlemiş olur ve akıcı, iyi verimli performans almış olursunuz. Amd İşlemciler Oyun Canavarları İçin Bambaşka birşey son 2 yılda üretim olarak hızlanan Amd Firması 2019-2020 Ve Günümüzde satışlarda 1.Numara Olan Marka Değerini kazanmış oldu. Amd İşlemci Çeşitleri Nelerdir? Hadi Gelin hepbirlikte bakalım; Amd Ryzen 3, Amd Ryzen 5, Amd Ryzen 7, Amd Ryzen 9 Olmak Üzere Çeşitleri Sunulmakta Ryzen 3 Seriesin En Önemlisi 3 3100 Günümüzde Fiyat Performans Olarak Kullanılmakta. Çekirdek Sayısı: 4 Çekirdek Hız: 3.6Ghz Ryzen 5 Seriesin 5 3600, 5 3600X, Ve 2020 Yılında Çıkmış Oyun Performansı Olan 5 5600X Günümüzde Yer Almakta. Çekirdek Sayısı: 6 Çekirdek Hız: 3.6.Ghz Ryzen 7 Seriesin Oldukça Yüksek Verim Sağlamak İsteyen Kullanıcılar İçin Yapılmış, Ryzen 7 3700X Günümüzde Yer Almakta. Çekirdek Sayısı: 8 Çekirdek Hız: 3.6Ghz Son Olarak Oyun Canavarları için yapılmış; Ryzen 9 5900X Yer Almış Oluyor. Çekirdek Sayısı: 12 Çekirdek Hız:3.7Ghz
bilgisayar
Anakart
Anakart,bilgisayarın diğer donanımların birbirine bağlandığı bir karttır.Seçeceğiniz donanımlara uygun bir anakart seçmelisiniz.Anakartlar her işlemciyi,her RAM kapasitesini, her ekran kartını desteklemezler.Alacağınız anakart'ın diğer donanımları destekleyip desteklemediğine bakın,RAM slotları 2 yada daha fazla olsun.
RAM
Yine ne tür uygulamalar kullanacağınıza bağlı ama günümüzde minimum 8GB DDR4 RAM olmalı. Hızlıdırlar ve herhangi bir sebep olmasa bile mu miktarda RAM'e ihtiyaç duyulur.Bir de anakartınız izin verirse 8GB yerine 2 tane 4GB RAM takın çünkü birisi bozulursa diğeri çalışır ama 1 tane 8GB olursa tamamen ramsiz kalırsınız.2tane 4GB takmak paranızdan tasarruf eder.
SSD/HDD
2 tür depolama aygıtı vardır ve onlar SDD ve HDD'dir.SSD hızlıdır ama HDD'ye göre daha pahalıdır ve daha kısa ömürlüdür.HDD ise yavaştır ama uzun ömürlüdür ve SDD'ye göre daha fazla depolama kapasitesi sunar.Windows ve uygulamala yükleyebileceğiniz 256 yada 512 GB SDD satın alın.SSD daha iyi okuma-yazma hızı sağladığından,Windows 10 saniyeden daha kısa sürede açılıp kapanabilir ve uygulamalar daha hızlı açılır.Eğer ki hızlı bir bilgisayarım olsun diyorsanız SDD tercih edin,depolama için kullanmak istiyorsanız HDD'yi tercih edin.
Ekran kartı
Oyunseverler için ekran kartı oldukça önemlidir.Yüksek fps almada,akıcı ve yüksek grafikte oynamak için iyi bir ekran kartına sahip olunmalı.Oyuncu iseniz 4GB olan ekran kartını tercih edin,normal kullanmak için ise 2-3GB yeterlidir.
Popüler yazılar

spor resmi
bağıklık sistemi resmi
anakart
ders çalışan çocuk
kefir