telefon

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ Mİ YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ Mİ SEÇMELİYİM?

yazılım Mühendisliği

bu yazımızda bilgisayar ve yazılım mühendisliği hakkında konuşuyoruz.

Bilgisayar mühendisi nedir ne yapar?
Bilgisayar mühendisi,bilgisayarın donanım-yazılım parçalarını değerlendirir,tasarlar,bakım yapar,işlemcileri,devre kartları,ağ sistemleri geliştirir,test eder ve tasarlar. Donanım yada yazılım hakkındaki sorunları çözerek bilgisayar teknolojisinin gelişmesine katkıda bulunur.
Bilgisayar mühendisliği neden önemlidir?
Akıllı telefonunuz olmadan bir dünya hayal edebiliyor musunuz? Peki ya bilgisayarınız, oyunlarınız?Bu tür cihazları kullanmak artık hayatımızın bir parçası haline geldi. En son model telefonlara,arabalara,bilgisayarlara ihtiyacımız arttıkça bunların daha iyilerini ortaya çıkaran insanlar gereklidir.Bilgisayar mühendisi sadece insanların zaman harcamaya yarayacak şeyler yapmazlar.Veri bütünlüğü,askeri cihazlar ve verilerin korunmasıyla ilgilenen bilgisayar mühendisleri de vardır.Ayrıca giyilebilir teknolojik malzemeler,robotlar hatta sağlık üzerinde de pek çok faydaları vardır.Bir bilgisayar mühendisi hemen hemen her sektörde yararlı olabilir çünkü onun amacı günlük hayatta problemleri çözmektir.
yazılım Mühendisliği
Yazılım mühendisi nedir ne yapar?
Yazılım mühendisleri günümüzde oldukça çok aranıyor.Yüksek talep gören alanlardaki geliştiriciler genelde işe alacak kişilerden milyonlarca soru alır ama yazılım mühendisliğine çok ihtiyaç olduğu için diğerleri kadar fazla bilgi istenmez.Bir yazılım mühendisi,bilgisayar yazılımı tasarlamak ve geliştirmek için matematiksel zekasını kullanır.İşletim sistemleri,bilgisayar oyunları,katman yazılımları,mobil uygulamalar,ağ kontrol sistemi gibi birsürü yazılım türünü barındırır.Teknolojideki değişiklikler ve yeni değişik alanlar geldikçe bu meslek hızlı bir şekilde gelişir ve insana ihtiyaç duyar.

Bir müşteriye çalışırken,yazılım mühendisi normal olarak müşterilerinin ihtiyaçlarını belirleyecek,ardından bu ihtiyaçları karşılamak için yazılımlar hazırlayak,test edecek ve geliştirecektir.Bilgi işlem sistemleri,yazılım yapısı gibi konularda uzmandır.Süreç oldukça karışıktır ve bu yüzden diyagramlar ve akış şemaları kullanır. İyi bir yazılım mühendisi olmak için C,C++,Java,Python,C#,Javascript gibi diller bilmek gerekir.Bu diller olmadan bir yazılım oluşturamazsınız ve mutlaka yazılım dili bilmelisiniz. Benim de içinde bulunduğum website geliştirme de vardır.Şuanlık js,dil olmasalar da html ve css biliyorum.Zamanla php öğrenmeye çalışıyor ve kendimi ileri götürmeye çalışıyorum.
Yazılım mühendisliği neden önemlidir?
Yazılım mühendisliği önemlidir çünkü hemen hemen her sektörde,her işte,her yerde özel bir yazılıma ihtiyaç vardır.Zaman geçtikçe yazılım daha da önemli hale gelir.
SONUÇ
Her bölümün kendine özel yetenekleri ve önemi vardır.Siz hayatınızda ne olmasını istiyorsanız onu seçin ve başkalarının dediklerini umursamayın.Sevdiğiniz bir iş olduktan sonra heryerde başarılı olursunuz,sevgiler...
Popüler yazılar

spor resmi
bağıklık sistemi resmi
anakart
ders çalışan çocuk
kefir