telefon resmi

AŞIRI TELEFON KULLANIMININ ZARARLARI

aşırı telefon

çok telefon oynamanın zararları,telefon oynarsak ne olur?...

Aşırı telefon kullanımının zararları
Yapılan bilimsel araştırmalara göre çok uzun telefon kullanımın bazı zararlara yol açtığı ortaya çıktı.Herşeyin dozu olduğu gibi telefonda da belli bir süre kullanmalıyız.Aşırıya kaçınca ne gibi sonuçlar çıkabileceğini sıraladık.
Zeka gelişimini olumsuz etkiler
Uzmanlar aşırı radyasyona maruz kalan bireylerin zeka gelişimin az kullananlara oranla daha yavaş olduğu tespit edildi.
Eklemleriniz ağrıyabilir
Sürekli sabit bir yere bakarak hem boynunuz,parmaklarınızında aşırı kullanımı sonucu ağrılarınız olabilir.
Mavi ışıklar zarar verebilir
Akıllı telefonlar,ışıklar,bilgisayar,tablet ve TV ekranlarından yayılan kısa dalga boylu mavi ışık, sağlık üzerinde zararlı etkilere neden olur.Bu dalga boyundaki ışığa maruz kalmak, sirkadiyen ritimleri bozar. Güneş battıktan sonra mavi ışığa maruz kalmak uykunuzu bozar. Mavi ışık kalp hastalığına,obeziteye, diyabete ve diğer sağlık koşullarına sebep de olur. Hava karardıktan sonra akıllı telefon ekranları dahil gereksiz ışığa maruz kalmanıyı en aza indirin. Ayrıca gün içinde bol miktarda doğal ışığa yani güneşe maruz kalırsanız daha iyi uyuyacaksınız.
Bir süre sonra gözleriniz yorulmaya başlar
Evet.Sürekli parlak ve zararlı olan ışığa bakmak gözlerinizi yorar,göz kuruması,kaşıntı gibi başlayarak ileride ciddi sorunlara yol açabilir.
Depresyona meyilli hale getirir
Maalesef ki telefonlar ve internet yaşamımıza girdiği günden itibaren sürekli bir içe kapanıklılık oluyor.Dışarı çıkıp arkadaşlarla gezmek yerine evinde oturup telefon kullanmak tercih edilıyor.Psikiyatri hocalarımız oluşabilecek asosyallikten dolayı depresyonun ortaya çıkabileceğini belirtti.
Beyin tümörü oluşturabilir
Cep telefonları,radyo frekansı (RF) radyasyonu kullanarak baz istasyonlarıyla iletişim kurar.RF radyasyonu yüksek olursa 'termal' bir etkiye sahip olur yani vücut ısısını yükseltir.Cep telefonlarının yaydığı düşük seviyelerde RF radyasyonunun baş ağrısı veya beyin tümörleri gibi sağlık sorunlarına neden olabileceğine dair endişeler var.
Kulağınızda tutarsanız hasara sebep olur
Kulağınıza tuttuğunuz cep telefonundan gelen RF radyasyonunun yüzünüzün belirli bir bölgesini ve biraz da beyninizi bir dereceye kadar ısıtacağı düşünülüyor.Bu sıcaklık egzersizin neden olduğu ısınmadan daha azdır ama yüksek seviyelerde RF radyasyonu vücut dokularını aşırı ısıtır ve kalıcı hasara neden olur.
PEKİ O ZAMAN NE YAPMALIYIM?
Bizi ilgilendiren kısım ne yapmalıyız?Admin o kadar kötü şeyler sıraladın bende çok telefon kullanıyorum diyorsan bu diyeceklerimi can kulağıyla dinle.
1.ÇÖZÜM (Kullanımı kısıtlayın)
Günde 8-9 saat kullanıyorsanız buna kesinlikle bir son verin.2-5 yaş aralığında bir çocuğunuz varsa en fazla bir saat kullanabilir sizin gözetiminiz altında.İlkokul 1saat, saat,Ortaokul 1,5 saat,Lise 2,2-5 saat,eğer bir yetişkinseniz 3 saati aşmadan internet ve telefon kullanabilirsiniz.Eğer teknoloji hakkında bir mesleğiniz yoksa bu kullanım sürelerine dikkat etmeniz gereklidir.
2.ÇÖZÜM (20-20-20 kuralı)
Her 20 dakikada bir, 20 saniye boyunca, en az 20metre uzağa bakarak gözlerimizin dinlenmesine imkan tanıyabilir, göz kuruluğunun önüne geçebiliriz. Ekranların yaymış olduğu zararlı ışınları azaltması nedeni ile bilgisayarımızın ekranına filtreli koruyucu takabilir, özel kaplamalı gözlük camları kullanabiliriz. Ayrıca ekranla gözümüz arasındaki mesafenin en az 40 santimetre olmasına özen göstermeliyiz.
3.ÇÖZÜM (Konuşmayı azaltın)
Sabahtan akşama kadar konuşmak yukarıda anlattığım gibi çok zararlı.Telefonda hiç konuşmayın demiyorum ama belli bir ölçüde kısıtlayın.Sabahtan akşama kadar birileriyle sohbet etmek yerine onlarla buluşup yüzyüze görüşmek bir çözüm olabilir.
Popüler yazılar

spor resmi
bağıklık sistemi resmi
anakart
ders çalışan çocuk
kefir