ALERJİ NEDİR?BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

alerji

Alerji nedir?

Alerji,zararlı ya da zararsız yabancı bir maddeye bağışıklık tarafından verilen aşırı tepkidir. Yani bağışıklık sistemi yabancı maddeyi zararsız olsa bile zararlı olarak algılar ve tepki gösterir. Genel olarak gıda alerjisi,polen alerjisi,toz alerjisi,yer fıstığı,arı sokması gibi alerjiler görülür.

Bunların neredeyse hepsi aslında zararsız birşey.Mesela kedi alerjisi olan birini düşünelim. Kedinin tüyleri zararsız aslında bilirsiniz.Kediyle aynı ortamda olan herkes alerji olmaz.Çünkü bağışıklık sistemi kedinin tüylerini bir tehdit olarak algılamaz ve başka kimyasallar salgılar. Ancak alerjisi olanlar tüyleri bir tehdit olarak algılar ve IgE denen antikorları üreterek tepkisini gösterir.IgE antikoru üretildiğinde vücutta histamin denilen kimyasal salınır ve alerji belirtileri dediğimiz belirtiler ortaya çıkar.

Alerji belirtileri nelerdir?

Alerjinin belirtileri alerjinin türüne göre değişmektedir.Polene alerjisi olan birisinin gözleri kızarır,burnu akar ve hapşırır.Aynı şekilde bir yiyeceğe karşı alerjisi olan birisi ise bulantı, kusma,yüksek ateş,nefes darlığı,ağız ve çevresinin şişmesi gibi semptomlar gözükebilir.Yani sizde hangi alerjinin olduğunu düşünüyorsanız o alerjinin belirtilerine odaklanın.

alerji

Mevsimsel alerjiler için

Saman nezlesi de denilen alerji türü,soğuk algınlığı gibi semptomlar yaratır.Burun tıkanıklığı, burun akıntısı,kızarmış gözler bu alerjinin belirtileridir.

Gıda alerjisi için

Ağız ve çevresinde şişlik,mide bulantısı,kusma,ateş,yorgunluk gibi belirtiler içerebilir.Bu alerji türünü keşfetmek biraz uzun zaman alabilir.Yemek yedikten sonra bu belirtileri yaşıyorsanız doktorunuza görünün ve ne yediğinizden bahsedin.Doktorunuz bunun için alerji testleri yapacaktır.

Alerji tedavi yöntemleri nelerdir?

Alerjenden kaçın

Belki biraz can sıkıcı olabilir ama yakalanmamak için kaçmak gerekiyor.Alerjenlerin olduğu ortamda fazla bulunmayın.Toza alerjiniz varsa evi sürekli temizleyin,polene alerjiniz varsa dışarıda fazla durmayın.Biraz kendinize dikkat ederek alerjiye yakalanmazsınız.

İlaç tedavisi

Alerjinin belirtilerini kontrol altına almanın en iyi yolu ilaç tedavisidir.Bunun için reçeteli ya da reçetesiz birsürü ilaç bulunuyor.Doktorunuz size uygun olanı seçecektir.

İmmünoterapi

Bazı insanlar immünoterapiyi tercih eder.Bu yöntem vücudunuzun alerjene alışmasına yardımcı olur ve bağışıklık sistemine tehlike olmadığını anlatır.Eğer immünoterapi başarıyla sonuçlanırsa o alerjenlere rağmen herhangi bir tepki ortaya çıkmayacaktır.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde bu rahatsızlığın görülme olasılığı yüksektir.İnternetten ya da doktorunuzdan bağışıklık sisteminizi nasıl güçlendirebileceğinizi sorabilirsiniz.